RETRO speciál pro lepší víkend

Tentokrát doslovně, protože nový a letošní poslední speciál RETRA je zaměřen na Velké komiky s hořkým koncem. Tak zní oficiální podtitul a my se v čísle můžeme dočíst o řadě známých, ale také méně – a dokonce zcela neznámých osobnostech české komiky. Vlastně nejen jí, jak hned uvidíte.

Na stránkách RETRA se opět setkáváme s nám známými autory Ondřejem Suchým a Blankou Kovaříkovou. Na našem webu jste jejich jména jistě už četli. A když jsme u toho, tak i jména řady dalších osobností, které se v tomto čísle ukrývají.

Hned v úvodu se hovoří o Všem (doufejme) dobře známém Vlastovi Burianovi a jeho smutném poválečném osudu i následné obtížné rehabilitaci. Jméno Krále komiků se ovšem objevuje i v několika dalších článcích. Vždyť jeho kariéra herce je spojena jednoznačně i s celou řadou dalších osobností. Například s Jindřichem Plachtou, na kterého dokonce Vlasta Burian žárlí. Jak ostatně připomíná autor článku skrývající se pod šifrou jam. Vedle toho se Burian připomíná také v článku Ondřeje Suchého o Charliem Chaplinovi. S ním se měl Burian setkat při lázeňském pobytu, o čemž přinesl už před lety důkazy Ondřej Suchý v knize Když Chaplin potkal Buriana. Pozoruhodný přitom není samotný moment setkání těchto dvou komiků, ale skutečnost, že Chaplinovou přítelkyní byla v té době Češka Marie Müllerová, později May Reeves.

O zajímavé ženy tu není vůbec nouze. I když máme v paměti jen velmi málo českých komiček, zase tak ochuzeni jsme o ně nebyli. V tomto čísle si tak připomeneme třeba Evu Gerovou, Světlu Svozilovou, Marii Norrovou, Marii Rosůlkovou, ale zavzpomínáme i na Hugo Hasse, Voskovce s Werichem, na téměř zapomenutého Nora Stallicha či Jarku Pižlu. A ještě spoustu dalších – zkrátka v tomto novém speciálu nebudete ochuzeni o zajímavé příběhy známé i neznámé. A tak nemusíte vůbec váhat. RETRO Legendy Vás rozhodně pobaví i poučí zároveň, a nebudete o víkendu litovat.

Ani jedenácté číslo klasického časopisu RETRO, které se dostalo do prodeje tento týden, nezklame. Hlavní článek je o Františkovi Filipovském, který měl 26. října třicáté výročí úmrtí. Pozoruhodný je příběh scénografky Ester Krumbachové, veřejnosti málo známé, zato v oblasti filmu je její jméno velkým pojmem, jak ostatně zjistíte sami. Potěší povídání o Karlu Štědrém, malá perlička ze života Jana Wericha i článek o šedesátém výročí pohádky Mrazík, ze které udělal kvalitní film až náš dabing. Setkáme se se Sonjou Henie, Hugo Hassem a Jindřichem Plachtou, podíváme se na unikátní fotografie slavných a také na kousek historie českého filmu a jeho zvukovém pravěku a hlavně na vývoj trikových efektů. Prostě číslo opět nabité poučnými i zábavnými retro příběhy a ideální záležitost pro víkendovou pohodu v teple domova nebo v kavárně. To jsou obě nová vydání RETRA, aktuálně v prodeji na pultech trafik.

Jan Steiner