RETRO Znáte „Bretšnajdra“?
Po stopách C. a K. fízla Bretschneidera

Už jste si vzpomněli? Zcela hloupý, až neskutečně „tajný“ policajt z Haškova Švejka. Krásně ho ve filmu ztvárnil František Filipovský, známe ho i z kreseb Josefa Lady (ty byly dokonce namalovány dříve, než ho Filipovský geniálně ve stejné figuře zahrál). Dokonce se říkalo, že byl jeho předobrazem skutečný tajný CK policie.

Všechno je jinak, ovšem je pravda, že Hašek skutečně Bretschneidera osobně znal.
Skutečný Bretschneider, byl mj. sochařem z Chodska. Za studentských let bydlel v nájmu (jak bylo a je u studenů dosud běžným zvykem) ve společném pokoji s pozdějšími spisovateli Jaroslavem Haškem a Zdeňkem Matějem Kudějem. Ti dva „smrděli grošem“ a tak bohatě využívali svého spolubydlícího. Nejen, že mu rádi pomohli od buchet a jiného proviantu, který z Chodska posílala starostlivá maminka, ale nechali ho velkoryse platit i nájemné. Jednou už to nevydržel, postěžoval si kvartýrské a ta Haška s Kudějem vyhodila.
Po bouřlivém rozloučení se ve dveřích Hašek obrátil a řekl bledému studentovi „Však já se ti jednou pomstím. Napíšu knihu a ten nejblbější a nejodpornější chlap se bude jmenovat Bredschneider“.

Jak řekl, tak časem i udělal, a jméno nevinného studenta se stalo prototypem fízla. Tak najednou aspirant na kariéru ve výtvarném umění vstoupil do světové literatury.

Tohle vyprávěl redaktor slavných Lidových novin ve třicátých letech minulého století (193O – !!!) Zdeněk Bořek Dohalský. Za okupace byl zatčen a uvězněn v Terezíně. Těsně před osvobozením byl společně s dalšími vězněnými intelektuály popraven. Očitý svědek prý vyprávěl o jeho konci. Když se velitel popravčí čety ptal, jestli je „ten Dohalský“ tak mu odpověděl „Žádný Dohalský, ale Zdeněk Bořek hrabě Dohalský z Dohalic a na Miletínku“. Konec ale už přehlušila salva popravčí čety.

A ten, komu to vyprávěl, byl mladý redaktor Julius Firt (1897 – 1979), který byl před válkou mj. ředitelem koncernu Lidových novin, stýkal se třeba s bratry Čapkovými, Eduardem Bassem, Karlem Poláčkem a mnoha osobnostmi uměleckého života. Po roce 1948 emigroval a byl jedním ze zakladatelů radia Svobodná Evropa.

Kamarád Jaroslava Haška, spisovatel Zdeněk Matěj Kuděj (1881 – 1955) napsal o svých cestách s Jaroslavem po Čechách a hlavně po hospodách půvabnou knížečku „Ve dvou se to lépe táhne“. Možná tohle úsloví také užíváte, tak abyste věděli odkud to je.
PhDr. Václav Soldát