Světová hvězda showbyznysu

Jiří Korn se narodil 17. května 1949

a velice brzy zahořel pro bigbeat. Již v šedesátých letech byl hvězdou tehdy známé a slavné skupiny Rebels. Není divu, že pak léta hrál na baskytaru a zpíval s dodnes existující a legendární skupinou Olympic.

Zcela náhodně jsem ho zaregistroval, když ho „zlanařil“ František Ringo Čech. O přestávce v Semaforu, kde Ringo vedl doprovodnou kapelu Suchého a Šlitra, přišel Ringo s návrhem, abych vzal nového zpěváka své skupiny Shut Up (tedy v překladu „Drž hubu“) Jiřího Korna k účinkování na Plese CKM (tehdy druhá největší Cestovní kancelář mládeže) v Obecním domě. Bylo to někdy v roce 1967. Rád jsem přijal, protože Ringo měl vždy „čich na hvězdy“. Shodou okolností tehdy televize natáčela jakési desetiminutovky ze života a podařilo se nám zajistit natáčení z našeho plesu. Jiří Korn zde zazářil s hitem „Yvetta“, musel tu písničku zpívat hned dvakrát, a televizáci jí použili jako hlavní doprovod na celých deset minut pořadu.

Jiří Korn najednou vstoupil do „středního proudu“ populární hudby a stal se hvězdou popmusic na dlouhá léta.

Můžeme si připomenout:

Robinson                          Yvetta

Ne,maestro,                    Klaudie

Miss Moskva                    Hlava mazaná

Zívat jako déšť

A jak naznačují názvy, to už jsme v muzikálech. Zase jich bylo dost a jeden lepší než druhý.

Bídníci                                 Drákula

Monte Christo

Některé i na ledě:

Romeo a Julie                Popelka

V osmdesátých letech je jeho jméno spojeno se seriálem „Možná přijde i kouzelník“ a naprosto pravidelně se objevoval i v dalších zábavných pořadech Československé televize. Zazářil i v legendárních Silvestrech Vladimíra Menšíka. Teď už zpíval s nejlepšími velkými orchestry Karla Vlacha, Václava Hybše, Československé televize Václava Zahradníka.

Nešlo jen o zpívání.  Jiří se začal již v sedmdesátých letech učit svébytnému tanečnímu projevu třicátých let, stepování. Spolu s ním i Helena Vondráčková. A učitelem jim byl věhlasný tanečník a mistr tance Frank Towen.

Zrovna v té době se u nás objevil i film, který představoval nejlepší pěvecká a taneční čísla z Amerických muzikálů od historie ve třicátých letech až do vrcholů v letech padesátých. Byl to slavný „That´s Entertiment“ společnosti MGM.

Jiří Korn, Helena Vondráčková, a třeba i Hanka Zagorová i další se tím inspirovali. Jiří Korn dokázal naprosto dokonale interpretovat i nejnáročnější taneční, nejen stepové, scény ze slavných světových muzikálů, občas i se svými sourozenci. Možná si vzpomenete právě na slavná silvestrovská čísla. Často zpíval a tančil s Helenou Vondráčkovou. Nejlepší čísla využili v seriálu TV „To je šoubyznys“.

Po roce devadesát se trochu stáhl z koncertování a spolu se špičkovými muzikálovými zpěváky založil vokální skupinu 4TET.

Natočil za svoji kariéru snad stovky nosičů. Hrál v několika dodnes populárních filmech. Jen si připomeňme „Honza málem králem“ již z roku 1977, „Bobule2“, i historický film Juraje Jakubiska „Bathory“.

Je mistr nejen ve zpívání a tancování, v showbyznysu, ale je i známým přeborníkem republiky v kulečníku.

V letech 2004 a 2018 obdržel Ceny Thálie a v roce 2018 ocenění Mistr zábavního umění.

Václav Soldát