Fotograf František Jirásek                       narodil se 13. července 1953

Na každé show či koncertu hvězd je před pódiem houf fotografů. Diváci je ani moc nevnímají, patří ke koloritu. Před léty jsem poznal jednoho z nich, Františka Jiráska, možná i proto, že se blíží i mému věku a že se nikde nevtíral, působil solidně, a stále se usmíval.

Pak jsem zjistil, že je „hvězda fotografů“ a „fotograf hvězd“! Postupně jsem ho potkával na těch nej koncertech a zjistil, že skutečně je téměř „dvorním fotografem“ třeba Karla Gotta, Heleny Vondráčkové, ale třeba i Jaroslava Svěceného a dalších hvězd koncertních pódií, tedy nejen „lehkého populáru“. Ale umí a dělá i fotografické řemeslo na nejrůznějších událostech obyčejného života. A dokonalé řemeslníky a profesionály obdivuji.

Když jsem si s ním povídal, tak dal k lepšímu i historku ze života, když fotil za mlada v Lucerně Ricchi e Povery, o přestávce odjel domů do paneláku, vyvolal fotky a před koncem koncertu je dovezl hotové. To se jim nikde a nikdy nestalo.

Je prostě profesionál, umí reportáže i portréty, není žádný Paparazzi, protože dělá vždy fotky, které nikoho neuráží, nezesměšňují, nejsou zlé a poťouchlé, jak se s tím v dnešním mediálním světě mnohdy setkáváme.

Františku, samé zdraví a radost z práce!

Václav Soldát