Střípky české zábavy míří na knižní trh

Tak je to tady. Kniha, která byla oficiálně pokřtěna Tomášem Magnuskem a Alešem Cibulkou na loňském předávání cen Mistr zábavního umění se konečně probojovala na volný trh. A s velkým zájmem distributorů, knihkupců – a doufejme i čtenářů.

Střípky zábavního umění vytvořil publicista Tomáš Hejna na základě dlouhodobě běžícího seriálu, který je volně k dispozici pro všechny zájemce na webových stránkách zabava-artes.cz. Čtenáři zde najdou celkem dvacet příběhů, které se týkají historie českého zábavního umění a jeho osobností. Dotýkají se české literatury, kabaretu, divadla, hudby i filmu, naleznete v nich vedle sebe Ladislava Stroupežnického, Karla Hašlera i Vlastu Buriana, přírodní divadlo v Šárce vedle Zlaté kapličky. To vše s mnoha zajímavými odkazy naq dobové materiály a samozřejmě s bohatou obrazovou přílohou.

Jak píše v předmluvě kulturní sociolog Václav Soldát, Tomáš Hejna je hledačem zapomenutých nebo téměř zapomenutých osobností, událostí a zajímavostí. Z přehledu užité literatury a pramenů je zase zřejmé, že se vždy věnuje pečlivému studiu daného tématu z dostupných zdrojů, neváhá se ponořit do hloubky starých archivů a procházet kvůli nejmenším drobnostem historické knihy a tisk, jen aby našel větu či dvě, které by obohatily text. V mnoha případech jsou jeho pojednání opravdu taková, jak podotýká autor předmluvy. Minimálně můžeme tvrdit, že některé zde uvedené příběhy by jiné autory ponechaly chladnými. Nejde totiž o bulvární senzace, nejde o pomluvy, nejde o hledání špíny a „bahna“, aby se autor zavděčil senzacechtivému čtenáři.

Co o své knize podotýká samotný autor?

„Historie českého zábavního umění je nesmírně bohatá a mám dojem, že si to velká část české veřejnosti ani neuvědomuje. Nejhorší na tom je, že čeští čtenáři si v mnoha případech oblíbili spíš bulvární přístup k některým tématům než seriózní publicistiku. Podle mě za to mohou hlavně média. Když pomineme velmi solidně vedené časopisy jako je RETRO, TAJEMSTVÍ ČESKÉ MINULOSTI a další, živí se spousta novinářů vyložením hledáním pomluv, drobných lidských selhání, která jsou u slavných osobností viditelnější než u jiných, publikováním spekulací a často dokonce i zkreslováním reality pomocí dvojsmyslných nadpisů s neurčitým podtextem. I moje články a tato kniha jsou svým způsobem bulvár, ale jde o naplnění jiného významu tohoto termínu. Snažím se čtenářům čtivou formou na základě drobnějších či větších zajímavostí představit historii jako takovou. Každé své tvrzení podkládám dostupnými prameny, a kde si nejsem jistý závěrem, přiznám se. Pokud se někde musím uchýlit ke spekulacím, čtenářům nezakrývám, že jde o můj subjektivní pohled na věc. Pro mne je důležité při psaní dávat do jednotlivých článků nebo kapitol i historické souvislosti. A zatím, podle ohlasů na jiné moje knihy a turistické průvodce, se zdá, že to u čtenářů funguje. Snad se jim bude líbit i tato kniha, opravdu jsem se snažil a jsem velmi rád, že mi Umělecké sdružení Artes umožnilo na výsledné knize, a na seriálu, který dál pokračuje na jeho webu, pracovat.“

Za sebe mohu objektivně a nezaujatě říct, že Střípky zábavního umění jednak plně odpovídají zmíněnému principu populárně naučného bulváru, který ale není vtíravý, není založený na senzacechtivosti a vrací se k prvopočátkům tohoto žánru jako takového, který měl čtenáře informovat a zároveň bavit. Kniha se dobře čte, i když občas se musí čtenář kvůli zálibě autora v delších souvětích vracet zpět v textu, aby se neztratil. Nejde ovšem o autorův plezír – za každým souvětím se nachází zajímavost, drobnost, objasnění něčeho důležitého. Na druhé straně je kniha plná velmi málo známých citací a textů z knih, které někdy těžko dohledáte i v dobře zásobeném antikvariátu. Opět to dokazuje, že autor knihy svým zájmem o zábavní umění žije, že se mu dlouhodobě věnuje, že svůj záměr nepředstírá, že studuje a zjišťuje informace ze všech možných směrů.

Pokud máte opravdu zájem o zábavní umění, o jeho události, zajímavosti a osobnosti, Střípky české zábavy vás v tomto ohledu nezklamou. Nejde o vědecké dílo, kniha nedrží jednotnou linii jednoho zaměření, ale jde o literaturu faktu kombinující všechny prvky tohoto žánru. Rozhodně se nebudete nudit, a zaručeně se dozvíte věci, které jste zatím ani netušili. Střípky zábavního umění tak mohu rozhodně doporučit.

Střípky zábavního umění

Tomáš Hejna

Nakladatelství Olympia, 2023

Vydání první Praha

288 stran, z toho 48 stran barevné přílohy

Cena na trhu 329 Kč

Knihu najdete ve všech distribučních sítí, zakoupit ji můžete na www.iolympia.cz, a pokud objednáte knihu u nakladatele přes mail a uvedete heslo ARTES 2023, získáte navíc slevu 15 % k dané internetové ceně. Část výdělku z této knihy připadá Uměleckému sdružení Artes na podporu propagace českého zábavního umění.

Helena Lorenzová