Mistr zábavního umění již po osmé

Je to tak, osmý ročník Mistra zábavního umění proběhl již před týdnem a 24. září si další čtyři Mistři odnesli svoji masku za celoživotní práci v oblasti zábavního umění. Monika Absolonová, Veronika Žilková, Václav Kopta a Michal Suchánek tak rozšířili řady oceněných a zároveň také naši Síň slávy. Z divadla Semafor, kde se osmý ročník konal pod patronátem Jiřího Suchého a Jitky Moravcové, si ale tentokrát neodnášeli ceny pouze noví Mistři zábavního umění, ale také vybraní laureáti předchozích ročníků. Artes totiž letos oslavil své 55 narozeniny a u příležitosti tohoto výročí ocenil celkem dvanáct osobností za jejich celoživotní dílo. Výroční cenu ze skla si tak odnesli Iva Janžurová, Josef Dvořák, Jitka Molavcová, Jiří Suchý, Lucie Bílá, Dalibor Janda, Jiřina Bohdalová, Karel Šíp, Helena Vondráčková, Petr Janda, Yvetta Simonová a Josef Zíma.

Pořad o začátku až do konce provázela zábava a smích, dobře se bavili jak umělci na jevišti, tak zejména publikum. Mimochodem i v něm byste našli množství významných osobností, třeba Jiřího Štědroně, Ivo Šmoldase, Standu Hložka, Zdeňka Bartáka, Josefa Fouska, Milušku Voborníkovou a řadu dalších. Nouze nebyla ani o s Artesem dlouhodobě spolupracující autory a publicisty. A tak byste tu narazili i na Hanu Höschlovou, Marii Formáčkovou nebo Václava Soldáta, který se tu objevil ve společnosti známého fotografa Aloise Valenty. Mimochodem nechyběl tu ani významný fotograf hvězd František Jirásek.

Myslím, že letošní ocenění nikoho nezklamali, přestože prostor na jevišti pro jejich vystoupení byl samozřejmě omezený. Jiří Suchý sice vyjádřil pochybnost, jestli je správné oceňovat ho za něco, co vlastně dělá rád, ale vzápětí se přiznal, že je velmi nadšen z ocenění svých kolegů. Mimochodem je na místě mu blahopřát – o týden později si za celoživotní dílo odnesl také Thalii. Jitka Molavcová všechny rozesmála vzpomínkou na své počátky v Semaforu, kdy přišla s hladkou tváří a plizovanou sukní, zatím co „teď už je to naopak“. Jiřina Bohdalová se na jeviště doslova „vyšvihla“, aby se vyhnula příkrým schůdkům. Nešlo ji než obdivovat. A rozhodně nezklamal Karel Šíp, který zaimprovizoval špatně naladěného oceněného, aby pobavil kolegy v publiku. Skutečným vrcholem bylo ale vystoupení Yvetty Simonové a Josefa Zímy. Dva jistě nejstarší účastníci a žijící legendy měli trochu potíže dostat se na jeviště, ovšem předvedli jedinečný výkon. Zejména poznámka Josefa Zímy, že rád vzpomíná na svá první léta, protože si je pamatuje už jen on, Yvetta a Jiřina Bohdalová a může si tak říkat, co chce, publikum rozesmála. Další perličky z Mistrů už nyní připravuje Václav Soldát, a tak se zatím alespoň podívejte na letošní ročník prostřednictvím fotografií Patrika Veseckého, Natálie Janečkové a Jana Steinera.

Tomáš Hejna

TAKTO TO VYPADÁ PŘED ZAČÁTKEM MISTRA. NA PLACE JE REŽISÉR STEVE LICHTAG (VLEVO) A ČLEN JEHO TÝMU
A POTOM UŽ NÁSLEDUJE ZKOUŠKA MODERÁTORA

NADŠENÍ PO ÚSPĚŠNĚ NATOČENÉM POŘADU
A TAKTO TO VYPADALO PŘED MISTREM. TŘI Z NEJSTARŠÍCH MISTRŮ POHROMADĚ V DOBRÉ NÁLADĚ A HOVORU S NOVINÁŘI
PODÍVAT SE PŘIŠEL I STANDA HLOŽEK A MARIE FORMÁČKOVÁ
POZORNÍ DIVÁCI MOHLI ZAHLÉDNOUT V PUBLIKU I JIŘÍHO ŠTĚDRONĚ
HELENA VONDRÁČKOVÁ A ZNÁMÝ FOTOGRAF HVĚZD FRANTIŠEK JIRÁSEK
A DALŠÍ VELKÝ FOTOGRAF ALOIS VALENTA V ROZHOVORU S REDAKTOREM FORBÍNY A KULTURNÍM SOCIOLOGEM VÁCLAVEM SOLDÁTEM