André Maurois – Tři Dumasové

Knihy, na které se nemá zapomínat

Tři Dumasové

André Maurois, Mladá fronta 1966

Je to skutečně tak. Tato úžasná kniha vyšla naposledy v roce 1966 a je to víc než škoda, protože lepší životopisná publikace, zachycující životní osudy slavného spisovatele Alexandra Dumase, snad ani neexistuje. Tím spíš, že André Maurois zde nepátral jen po osudech autora proslulých Mušketýrů a Hraběte Monte Christo, ale i po jeho otci, mulatském generálovi revoluční Francie šlechtického původu, a také přibližuje život Alexandra Dumase mladšího, Dumasova nemanželského syna, který byl obdařen stejným talentem, jako jeho otec, ačkoliv jeho věhlasu nikdy nedosáhl.

André Maurois je považován za zakladatele žánru biografického románu a těmito svými fenomenálními díly proslul nejen ve Francii, ale i v dalších zemích, včetně tehdejšího Československa. Jeho specialitou byly životy slavných a významných francouzských spisovatelů. Popsal tak osudy Victora Huga, Marcela Prousta, de Balzaca, Voltaira, aj. První prózy napsal pod vlivem zkušeností, které mu přinesla úloha tlumočníka britského expedičního sboru v první světové válce. V druhé světové válce se aktivně účastnil jako dobrovolník, dokud nebyla Francie nacisty poražena. Tehdy odjel do Spojených států, kde válku přečkal.

Tři Dumasové jsou bez pochyby nejlépe zpracovaným životopisem (a životopisným románem) o Alexandru Dumasovi, o jeho otci a synovi ani nemluvě. Užitý jazyk a styl svědčí o autorově vyzrálosti, nadhledu a umění vtáhnout čtenáře do děje a přitáhnout si ho od začátku až do konce knihy. Zatímco fakta, zakomponovaná neobyčejně citlivě do celkového rámce knihy, svědčí o mravenčí práci autora a jeho snaze v maximální možné míře využít sesbírané podklady a reálie.

Maurois se českého vydání dožil, ale už v roce 1967 zemřel. Ve světě, hlavně ve Francii, je jeho dílo stále živé a nenapodobitelné, u nás se bohužel na jeho návrat ještě čeká. Pokud tedy v nějakém antikvariátu narazíte na jeho Tři Dumase, neváhejte. Nového vydání se nejspíš jen tak nedočkáte a přečíst si tuto knihu, i když má přes 400 stran, stojí opravdu za to.

Osudy Dumasů byly zpracovány i v oblíbeném TV seriálu s Vladimírem Menšíkem v hlavní roli. Škoda, že jen černobíle.