OLYMPIA 70! K výročí našeho partnerského nakladatelství – OLYMPIA, s.r.o. (2012 – DOSUD)
Krátce po uvedení Olympie do likvidace se podařilo několika bývalým zaměstnancům, kteří se stali podílníky ve společnosti První partner, s.r.o., Olympii získat a ihned ji připojit k mediálnímu holdingu OUR media, a. s., který Olympii odkoupil i se všemi jejími závazky. Velmi rychlý převod nakladatelství byl spojen i s jeho transformací na společnost s ručením omezeným. Po krátké přestávce tak znovu začal vznikat ediční plán, který z části navazoval na předchozí vydavatelskou činnost. Funkci ředitele Olympie zastává od této doby až do současnosti Ing. Karel Hejna, původně ekonomický ředitel, funkci šéfredaktora zastával až do roku 2020 Jaroslav Kotouč, kterého v tomto roce vystřídal Tomáš Hejna.
Není jistě bez zajímavosti, že jedním z prvních vydaných titulů byly po delší době opět komiksové Rychlé šípy, které opět přinesly nebývalý tržní úspěch. O něco později Olympie uvedla na trh také několik komiksových sešitů s dalšími Foglarovými příběhy v podání Marko Čermáka a Václava Junka. Obnovení se v dalších letech dočkala také edice Navštivte, která prošla až do současnosti obsahovým i grafickým vývojem. Vedle ní vznikla díky spisovateli Pavlu Toufarovi také úspěšná edice turisticko-historických průvodců, která se v edičním plánu nakladatelství drží již několik let jako jedna z jeho nejdůležitějších částí.
Ediční plán Olympie se snaží zachovávat tradici Olympie a obsahuje každoročně alespoň jednu větší obrazovou sportovní publikaci, spojenou většinou zejména s mistrovstvím ve fotbale, mistrovstvím hokeje nebo jinou významnou sportovní událostí. K TOP titulům v tomto období patřily knihy Zlaté medaile (2012) a 100 let českého a československého sportu (2018), vydané ve spolupráci s ČUS, a dále kniha Nebáli se své odvahy (2014) o historii našeho basketbalu, knihy Miloslava Jenšíka Devatero hokejových zastavení (2015) a Hokejové legendy (2014) a publikace Češi na tenisových trůnech (2013) a Desátý svátek hokeje (2015) od dnes již zesnulého sportovního novináře a spisovatele Jaroslava Kirchnera. Poslední takovou knihou se stala opět kniha Miloslava Jenšíka Tucet pozlacených puků (2024), která vyšla krátce před dokončením této publikace.
K výrazným změnám došlo ve skladbě autorů, kteří naplnili ediční plán. Z původních autorů, se kterými Olympia v minulosti spolupracovala, zůstali v Olympii již zesnulý Jaroslav Foglar, Zdeněk Šmíd, Jan, Cimický, Slávka Poberová, Miloslav Jenšík, Stanislav Sigmund a ze zahraničních autorů pouze Peter Mayle. Zapomenout nelze ani na dva tradiční tituly z produkce Olympie Železná Sparta (šest vydání) a Věčná Slavia (šest vydání). Pod oběma publikacemi je podepsán Vítězslav Houška, po jeho smrti knihy doplnili o poslední období Zdeněk Pavlis a Pavel Procházka. Do Olympie se vrátil také Pavel Toufar, jehož první kniha v Olympii Gagarin, byl první? vyšla v roce 2011 ještě před uvedením do likvidace. Nově v Olympii napevno zakotvil zejména Václav Junek, později také Magdalena Zachardová a Petr Vokáč. Zmínit se musíme i o populárním spisovateli knih pro mládež Vojtěchu Steklačovi, cestovatelů Aleně a Jaroslavu Klempířových, autorovi Zeleného Raoula Štěpánu Marešovi, režisérovi Vladislavu Kučíkovi, novináři Ivanu Černém, kulturním sociologovi Václav Soldátovi, dabingovém režisérovi Janu Žáčkovi, dokumentaristech Martinu Mahdalovi a Markétě Adamcové, Janu Vavříkovi nebo slovenském spisovateli Jozefu Banášovi. Z oblasti sportu se objevila nově jména Jaroslava Koláře, Václava Tichého či Pavla Koláře. Nově se do edičního plánu dostalo daleko víc titulů věnovaných otázkám politiky. Nejúspěšnějšími autory jsou v tomto ohledu Petr Žantovský a Radim Panenka.
Ze Strahova se Olympia přesunula trvalým sídlem do Velkých Přílep a provozem postupně na pražský Žižkov a nejnověji na Smíchov. Provozovna distribuce a výroby knih je od začátku roku 2024 ve Velkých Přílepech, stejně jako sklad knih.
70 let
V roce 2024 slaví Olympia již své 70. výročí. Je to o to vzácnější, že jako nakladatelství fungující bez přestávky po celou tuto dobu se řadí Olympia mezi čtyři nestarší tak zvaně „kamenná“ nakladatelství v České republice, a to po boku Academie, Albatrosu a Vyšehradu. I když má za sebou těžká období spojená s ekonomickými problémy, přechody k novým vlastníkům i náročným stěhováním provozu, stále si zachovává bohatou tradici ve vydávání kvalitních sportovních publikací, turistických průvodců, cestopisů, beletrie pro děti a mládež i literatury faktu. A stále má své věrné čtenáře i nové zájemce o její produkci. My v Olympii věříme, že se nám daří přes všechny okolnosti navazovat na předchozí bohatou historii a tradici nakladatelství a usilovně se snažíme i nadále rozvíjet vydávání všech žánrů, kterými jsme se až dosud zabývali. Co si však přejeme nejvíc – abychom tu byli i dalších pět, deset a více let, a abychom za tu dobu přinesli čtenářů co nejvíc kvalitních titulů.
Z knihy Tomáše Hejny 70 let historie Nakladatelství Olympia v kostce
Seriál připravuje Tomáš Hejna