Rok 2024 patří Smetanovi

Hned dvě velká výročí najednou by letos oslavil jeden z nejznámějších českých skladatelů všech dob Bedřich Smetana. Narodil se v roce 1824 a zemřel v roce 1884, oslavil by tedy již 200 narozeniny a od jeho smrti uplyne 12. května sto čtyřicet let! Právě první z obou výročí se stalo inspirací pro některé české kulturní instituce, které se rozhodly, že rok 2024 bude věnován hlavně připomínce tohoto velkého českého skladatele. Vznikl tak fenomenální projekt s názvem Smetana 200.

Projekt začal hned na Nový rok, a to velkým galakoncertem pod taktovkou Jakuba Hrůši s čestným hostem houslistou Jiřím Vodičkou v hlavní úloze sólisty. Vedle Jakuba Hrůši se hlavními protagonisty a zástupci tohoto velkého projektu stali i Gabriela Beňačková, Pavel Černoch, klavíristka Klára Gibišová, choreograf Jiří Kylián, houslista Josef Špaček a Pavel Haas Quartet. Samozřejmě, že do celého projektu, který by měl vyvrcholit na konci roku při galakoncertu věnovanému hlavně Smetanově hudbě v Nex Yorku, je zapojeno i ministerstvo kultury. Na doprovodné akce vyčlenilo celkem 200 milionů korun.

Jednou z akcí je samozřejmě zaběhlý festival Smetanova Litomyšl. Během března by mělo vyjít nové CD, na kterém by měla být nová nahrávka cyklu Má vlast v podání České filharmonie. Právě Česká filharmonie se chystá na velké turné nejen u nás, ale i v dalších státech Evropy a v zámoří. Také Národní divadlo připravilo několik akcí, kterým vzdají hold Bedřichu Smetanovi a jeho dílu. Například právě včera v něm proběhly dílny určené dětem na téma Prodaná nevěsta. Svou „troškou do mlýna“ přispěje i Český rozhlas Vltava, se kterým si můžete 2. března od 14 hodin užít besedu s Kateřinou Kněžíkovou, Robertem Jindrou, Pavlem Kosatíkem a dalšími v kavárně Themos v Národním divadle. A takto můžeme pokračovat velmi dlouho.

Dá se říct, že na každý rok Smetanova výročí připadá jedna akce letošního roku, která byla připravena v rámci tohoto velkého výročí, ať už to jsou besedy s historiky, výstavy, akce pro děti a mládež, divadelní a operní představení nebo koncerty. Za svůj jedinečný přínos české i světové hudební historii si to Smetana rozhodně zaslouží, a my Vás jistě některými těmito událostmi provedeme. Zatím se můžete sami podívat na webové stránky rokceskehudby.cz, kde v sekci Kalendář naleznete všechny akce s výročím spojené.

Jak oslavíme Smetanu?

V Artesu máme s klasickou hudbou společného pouze málo, a to přes to, že ji vnímáme jako nezpochybnitelně důležitou součást české kultury i umění (rozhodně i zábavního). Nicméně od toho máme náš web a náš časopis, abychom se na nich věnovali i těm tématům, která Vám nemůžeme zprostředkovat v realitě života. A protože jsme se Bedřichu Smetanovi zatím blíže nevěnovali, v letošním roce to napravíme tak, jak si to zaslouží. Příští týden tak pro Vás přineseme jeho stručný životopis s mnoha zajímavostmi, které nejspíš ještě nevíte, a od začátku května máme pro Vás připravený víkendový seriál čerpající zejména ze vzpomínek jeho současníků, přátel, žáků, rodinných příslušníků a z jeho korespondence, a dozvíte se tak mnoho zajímavých informací, které jinde nenajdete.

Tomáš Hejna