JOŽKA ZEMAN – DVĚ ŠŤASTNÉ SEDMIČKY

Hudební dramaturg, moderátor, ale hlavně „otec a mistr“ diskžokej.

Josef (Jožka) Zeman se narodil 25. prosince 1945.

Pokud se nepletu, tak jsme se poprvé potkali v Lucerně zamlada na nějakých obřích diskohrátkách, které tehdy vymyslel. Samozřejmě byl jedním z hvězdného týmu “otců zakladatelů“ tehdy u nás nového fenoménu diskoték. Suverénní, hubený (to mu dodnes zůstalo) a vlasatý mladík, který řídil zábavu a taneční řádění stovek rozjásaných týnejdřů na parketu.

Bylo to v šedesátých letech, kdy se najednou proti tzv. odpoledním čajům, tedy učesané a klasické taneční zábavě s živými kapelami, začaly prosazovat agresivní a chytlavé rytmy. Hlavně Rock n´ Roll a živý, hodně improvizovaný a živý rytmický taneční pohyb. A hlavně nejnovější, jak se tehdy říkalo, šlágry a hity světové provenience z gramofonových desek.

Byla to vlna nového typu zábavy převážně mladistvých, která se vítězně šířila z Prahy po „vlastech českých i slovenských“ stejně jako všude po světě. Základnou byly zvláště kluby mládeže, které se v té době zakládaly hlavně ve větších městech.

V Praze to byl třeba Kluby Sluníčko, Olympic, Dynakord (později „Déčko“) na Vinohradech, Koníček atd. Ale i vysokoškolské kluby, přidaly se i odborářské a městské Domy kultury a všude se masově dělaly diskotéky. Za chvíli bylo všude jasno, kde a kdo pořádá nejlepší diskotéky.

Pražským vyvrcholením pak byly obří Diskohrátky v Lucerně s dalším doprovodným programem i známých umělců. To vše se posléze pořádalo po celé republice. Jednou jsme připravili pod patronací Mladé fronty i „šňůru“ jakýchsi vzorových diskoték, kde základem byla známá dvojka diskžokejů Jožka Zeman a Pepa Šrámek, k tomu módní přehlídky ze soutěže „Hledáme mladé módní tvůrce“, ukázky Break dance a další atrakce. To bylo jaro 1989. Diskotéky šlapaly dál, dneska jsou zcela běžné i pro děti.

Jožka vymyslel a dal dohromady „Diskotým“ snad ze všech známých „Dýdžejů“, kde byli třeba Miloš Skalka a Jakub Jakoubek, Petr Salava, Jaromír Tůma, Oskar Gottlieb a další. Ti uměli nejenom pouštět ty správné gramodesky, ale současně uměli mluvit, řídit a dělat zábavu, vylepšovat atmosféru. Jen se podívejte na to, jak spolu s Petrou Janů dotvořili diskotékový hit „Hou, hej, hou“.

Jožka Zeman ale dál konferoval, dnes se tomu říká moderoval, koncerty předních zpěváků a další společenské akce, uváděl třeba koncerty Eurovize, působil v televizi jako dramaturg, zejména v tehdy velmi populárním Televizním klubu mladých. Občas takto působí dodnes, hodně i na vystoupeních populárních umělců pro seniory. V poledních letech je předsedou Uměleckého sdružení ARTES.

V roce 2021 byl oceněn jako MISTR zábavního umění a byl zapsán do Síně slávy.

Václav Soldát

Na rubrice „Rozhovory“ si můžete přečíst nedávné rozhovory o jeho cestě v zábavě.