Michal David se narodil ve známé rodině Kludských jako Vladimír Štancl

14. července 1960

Zpěvák, muzikant, skladatel, producent muzikálů a podnikatel showbyznysu.

Přes všechny rozporuplné názory kolegů a konkurentů se za ta léta stal jednou z nejvýraznějších osobností zábavního umění. S muzikou začínal jako student Pražské konzervatoře. Tu sice nedokončil, ale již ve svých šestnácti založil úspěšné jazzové kvarteto. Pak ho v osmnácti letech přetáhl známý, dnes by se řeklo impresário populární hudby, František Janeček do své skupiny Kroky. A jeho kariéra na dlouhá léta odstartovala. Po vítězství v Intertalentu s hitem „Nenapovídej“ se stal pop idolem adolescentů.

Podívejte se na sestavu Michal David, Pavel Horňák a Markéta Muchová s Kroky Františka Janečka.

Jednoduché písničky, kapele to „šlapalo“, bezproblémové texty ho vynesly na vrchol zábavy minulého režimu. Popularitu mu přenesla i filmová muzika a jeho hity ve filmech „Vítr v kapse“, „Diskopříběh“ aj. Nesmírně populární byla i skladba „Poupata“, která se stala symbolem Spartakiády 1985. Výborně se umísťoval v anketě Zlatý slavík, dostal i cenu TýTý. Vyvolávalo to samozřejmě kontroverze i známou „českou závist“. Se změnou společenských poměrů přišel zákonitě „ústup ze slávy“ a zdálo se, že konec kariéry. Zlom přineslo vítězství hokejistů v Naganu v roce 1998, kteří si pochvalovali Davidovy písničky jako velice účinný doping. Složil pro ně hitovku „Správnej tým“.

V té době ale už Michal David připravoval zrození, dnes by dalo říct, školy českých muzikálů. V roce 2002 v Divadle Brodway uvedl „Kleopatru“.

Pak následovala řada „Kráska a zvíře“, „Angelika“, „Děti ráje“ a další. Přes ekonomické i „covidové“ překážky pracuje na nových projektech.

V roce 2017 obdržel titul MISTR a byl uveden do Síně slávy zábavního umění.

Václav Soldát