Zdeněk Barták

narodil se 31. srpna 1954

Hudebník, skladatel šlágrů i filmové hudby, skladatel světových muzikálů.

Dodnes se u něj uvádí „mladší“, i když mu je už dost přes šedesát, ale prostě jeho jméno proslavil už jeho otec, šéf známého orchestru – big bandu – také Zděněk. Ti starší ten slavný orchestr Zdeňka Bartáka znají z největších plesů i z „odpoledních čajů“ v Lucerně. A u něj ten „mladší“ už hrál na klávesy.

Zdeněk Barták ml. samozřejmě chodil ve třech letech „do houslí“, na klavír, pak Státní konservatoř, nejdříve tuba a pak hlavní obor skladba. Ještě za studií hrál nejen v kapele svého otce, ale se slavným rockerem Pavlem Sedláčkem založil i kapelu Fontána.  Později úzce spolupracoval s Michalem Davidem, a tak se objevil i ve skupině Kroky Františka Janečka. A z té doby si připomeňme např. „Non stop“, Nenapovídej“ i muziku k tehdy hodně populárním filmům „Vítr v kapse“, „Láska z pasáže“, Svatba upírů atd., atd.

Je podepsán pod stovkami známých hitů, tehdy se říkalo šlágrů, počínaje „Hej zahradníku“, který zpíval Viktor Sodoma s orchestrem Karla Vlacha, přes hity Milana Chladila, Marie Rottrové, až po megahit „Kamarád“ Hanky Zagorové s orchestrem Karla Vágnera. Tahle písnička ale nesměla na Bratislavskou lyru, a tak se na ní podívejte v jednom z prvních klipů.

Posledních více než třicet let se věnuje jen skládání. Je autorem hudby k sedmnácti (!) filmům a televizním seriálům: „Zdivočelá země“, „Hotel Herbich“, „Policie Modrava“ a další. Je spoluautorem i muzikálů. Nejslavnější jsou „Bouře“ a „Romeo a Julie“ podle Shakespeara, ale hlavně v Jižní Koreji. Za ně dostal i „asijské Oskary“.

V roce 2021 byl oceněn jako MISTR a uveden do Síně slávy zábavního umění.

Hodně nápadů a radosti ze života!!!

Václav Soldát