Hana Zagorová

Narodila se 6. září 1946 v Ostravě a nečekaně odešla do hvězdného nebe právě dnes v 75 letech.

Zpěvačka, herečka, moderátorka, ale také scénáristka a spisovatelka (básnická sbírka „Milostně“). Od sedmdesátých let vystupovala hlavně s orchestrem Karla Vágnera, ale zpívala i se všemi našimi slavnými big bandy.

Věčně usměvavé děvče s „ďolíčky“ ve tvářích. Bojovala s nepříjemným onemocněním krve, ale všechno vždy dokázala zvládnout. Pamatuji si jí z jedné týdenní šňůry s dlouhými přejezdy. Ale vždy profesionální, i když musela jednou odjet na pravidelnou výměnu krve. A druhý den, hned na podium a nikdo nic nepoznal. Klobouk dolů. Ne každý by to zvládnul.

Stálice populární hudby, získala devět Zlatých slavíků (1977 – 85), několikrát cenu TT, nazpívala téměř devět set populárních písní. Největší sérii jejích písní shrnují CD alba „Dluhy Hany Zagorové“. Držitelka hudební ceny Anděl z roku 2015. Za ní je oslnivá mnoholetá umělecká dráha pro všechny generace.

Umí nejen krásně zpívat, ale při vší skromnosti dokáže tvořit i osobitý humor. Jen si připomeňme její hostování několik let v Semaforu, kde ve slavné Kytici hrála Bludičku. A není to zase tak dávno, po čtyři roky (2000-2004), kdy se svým manželem Štefanem Margitou připravovala a moderovala zábavný pořad „Hogo Fogo“. Ukázala, že se sama dokáže nejen krásně smát, ale rozesmávat i jiné.

„Sluníčko“, jak jí pojmenoval Karel Vágner, byla vybrána kolegiem ARTESU k ocenění Mistr zábavního umění a současně uvedení do Síně slávy. Měla vše převzít 25. září v Divadla Lucie Bílé.

Všichni si na ní vzpomeneme a nezapomeneme.

Václav Soldát