PŘÁNÍ NOVÉMU VÝBORU

K nedávné valné hromadě a nově zvolenému výkonnému výboru nám napsal pan Václav Junek, bývalý předseda Uměleckého sdružení Artes. Děkujeme za jeho příspěvek.

Pár drobných osobních slov k velké veřejné věci

Uplynul týden ode dne, v kterém se sešla valná hromada ARTESU. Stalo se tak po několika  letech, jak říká Tomáš Hejna, anebo spíš nemravně dlouhých, za jaké bych ty roky označil já. Pak ale jistě s nezbytným dodatkem, že se tohle nyní podařilo doslova v hodině dvanácté.    

            Kdo všechno se té události účastnil, v jakém prostředí se konala a v jakém stylu i duchu probíhala, se ví. Podstatné ovšem je – a, jak doufám, také na dlouho zůstane – to opravdu zásadní. Totiž co všechno to shromáždění ve skutečnosti přineslo.

Tomáše Magnuska jsem uznával jako herce, autora i režiséra už nějaký čas předtím, než jsme se osobně poznali. Potom jsem se ale přesvědčil, že je především dobrý člověk, který rozumí lidem, také kvalitní organizátor a snad ještě lepší manager. Zejména to poslednější se mu ovšem daří, neboť je sám platnou součástí té mladší generace, která má přímo povinnost prosazovat se a uspět.

            Tentokrát ale potřebuje tohle všechno dohromady, dokonce velmi, protože to nebude mít vůbec jednoduché jako současný předseda ARTESU. Jenomže zdaleka ne jen mně slibují zároveň jeho vlastnosti, dovednost i nesporné kvality těch lidí, kteří se kolem něj shromáždili, že mu to půjde. Tedy že toto pořád významné profesní shromáždění ožije a že zase bude fungovat jak doopravdy má. Jak se na to, konec konců, správně čeká také zvenčí – právě tváří v tvář místní praxi, výkonu i dlouhé historii.

Budu se na to všechno dívat, dokonce moc rád. Navíc s podobným přátelským zaujetím i osobními pocity, s jakými sledují jak Magnuskovu audiovizuální tvorbu, tak i jiná jeho realizační vítězství. Protože se mohu také na jejich kvalitu i poctivost pevně spolehnout.

                                                                                     Václav Junek