Tomáš Hejna prezentoval své knihy v Dolním Bousově, včetně Střípků zábavního umění

Domov seniorů v Dolním Bousově není nijak veliký, a stejně tak není velká ani jeho jídelna. Přesto se zaplnila, když sem zavítal člen Uměleckého sdružení Artes a jeho výkonného výboru Tomáš Hejna, šéfredaktor a spolumajitel Nakladatelství Olympia, spisovatel, který v minulém roce pokřtil na předávání cen Mistr zábavního umění knihu Střípky zábavního umění. Právě s ní, a také se svým průvodcem Od Mělníka po Český ráj, přijel dnes na besedu do Dolního Bousova.

Městečko nedaleko Mladé Boleslavi, které ho prostřednictvím svých seniorů přivítalo víc než přátelsky, má jen pár stovek obyvatel. A pro autora nebylo rozhodně novým působištěm – z jeho náměstí začíná jednu ze svých turistických tras, kterou v knize popisuje, a protože drtivou většinu míst ve svých knihách opravdu prošel, ani zde nebyl nováčkem.

Besedu měl původně doprovázet spisovatel a bývalý předseda Artesu Václav Junek, nemoc mu to však nedovolila. Spolu s ním provázeli celou besedou Oto Vaníček, původně manager rockových kapel, a také Bea Albrecht zpěvačka a skladatelka, která kdysi působila například jako zpěvačka slavné skupiny Kučerovci, v Country estrádě Ivana Mládka i v Artesu a dnes organizuje malá setkání s umělci (například s Jiřím Krampolem) a také pomáhá dávat dohromady Ebroviny našeho milého přítele Vráti Ebra. Slyšeli jsme tak třeba známé písně La Paloma, Guantamera, Aloha Oe a další.

Tomáš Hejna tu samozřejmě několikrát hovořil i o Artesu, který je v posledních letech součástí jeho života a profese. Zmínka tu tak byla o celé řadě Mistrů zábavního umění, se kterými se setkal a s nimiž spolupracoval, o časopisu Forbína i o knize Střípky zábavního umění. Všechny přítomné pobavilo, když jim popsal, proč bylo otevření Národního divadla „hanebné“! A s tím představil Tomáš Hejna i zmíněnou knihu a také další tituly, které Artes a Olympia v příštích měsících plánují.

Artes se v domově seniorů po dlouhé době prezentoval sám bez záštity prostředníka, a jistě to nebylo jeho poslední působiště. V budoucnu se chystáme do mnoha dalších míst, kde chceme šířit věhlas našich osobností, naše projekty a naše aktivity. Proto se na všechny moc těšíme a doufáme, že se na některých těchto akcích v nejbližší době potkáme.

Jan Steiner