Tomáš Magnusek připravuje nový film Ležáky

Datum 9. června 1942 si mnoho z nás pamatuje ještě ze školních lavic. Den vypálení a vyhlazení Lidic, válečný zločin, který šokoval celý svět. 24. červen téhož roku nám ovšem často nic moc neříká. Dokud se k tomuto datu nepřidá ještě jméno Ležáky. Název obce, kterou čtrnáct dní po Lidicích potkal stejný osud, ale na kterou se kvůli její velikosti zapomíná.

Tisková konference 30. 3. 2022

Právě osud obce Ležáky a jejích obyvatel je hlavním námětem nového připravovaného filmu Tomáše Magnuska, který tím zcela vybočuje ze své dosavadní tvorby. „Tragické téma Ležáků si mě, díky mému hereckému kolegovi Miroslavu Novotnému, našlo. Mirek mě navštívil a nabídl mi zajímavý námět. V tu chvíli mnou projel mrazivý pocit. Hned jsem pochopil, že to bude milnék mé profesní kariéry. Přijal jsem to jako výzvu,“ svěřil se Tomáš Magnusek novinářům.

Celý projekt představil Magnusek na tiskové konferenci, která proběhla 30. března za účasti celého realizačního týmu a herců, kteří se představí v hlavních rolích. Podle vyjádření všech se bude jednat o striktně historický film, jehož cílem bude připomenout osud Ležáků a jejich obyvatel v co nejvěrohodnější podobě. Zároveň má být film zaměřený především na známé životní osudy jednotlivých aktérů tak, jak se je podařilo zrekonstruovat na základě dochovaných archivních materiálů, s nimiž autoři při zpracovávání scénáře pracovali.

Vlevo výkonný producent filmu Miroslav Dvořák, vpravo režisér Tomáš Magnusek

Že má Magnusek v plánu natočit zcela jiný film, než na jaké jsme od něj zatím zvyklí, dokazuje mimo jiné to, že se na filmovém zpracování podílí jako scénárista Miloš Pilař, jehož hraný dokument Ležáky 42 doslova obletěl celý svět. Film má také svého historického poradce a získal záštitu od oficiálních institucí. Ty dokonce umožní „znovuvybudování“ Ležáků, tedy kulis postavených podle dobových fotografií, v původních místech, což filmu dodá ještě víc autenticity.

Jak všichni hlavní protagonisté několikrát během tiskové konference připomněli, výjimečnost Ležáků jako tématu nespočívá jen v tom, že je potkal stejný osud jako Lidice, ale i ve faktu, že přinejmenším několik lidí z této obce se skutečně podílelo aktivně na odboji proti okupantům a všichni jejich sousedé to přinejmenším museli tušit. Přesto nikdo nezradil, a z obyčejných lidí, které chce Tomáš Magnusek především vyzdvihnout, se tak stali hrdinové.

Do hlavních rolí bylo obsazeno několik vynikajících herců napříč generacemi. Z té nejstarší se nám představí pětaosmdesátiletý Karel Hábl, kterého můžeme znát z desítek filmových i seriálových rolí. Pro novináře po konferenci zavzpomínal, že s tématem válečných filmů má již bohaté zkušenosti (Maratón, Dny zrady) a dokonce už se setkal i s tématem kolem atentátu na Heydricha, když v jedné scéně kdysi hrál jeho pobočníka. Dalším výrazným hercem bude Martin Dejdar, s nímž Tomáš Magnusek již několikrát spolupracoval. Ten pro změnu zavzpomínal na svého dědečka, který nedaleko Ležáků, účastnil se odboje a stejně jako obyvatelé Ležáků byl za to zavražděn nacisty. Téma filmu je mu tedy velmi blízké. Jednu z rolí zahraje také brněnská herečka Marie Ludvíková.

Herečka Bára Jánová ztvární jednu z hlavních rolí

K mladší generaci herců ve filmu patří především herečka Bára Jánová, známá zatím hlavně díky rolím z televizních seriálů (Doktoři z Počátků, Ohnivý kuře, Modrý kód, Slunečná), a Viktor Dvořák, kterého diváci mohli vidět v seriálu První republika a zejména ve filmu Havel (2020), kde ztvárnil mladého Václava Havla. Ve filmu si zahrají manžele Šťulíkovi, skutečné účastníky odboje. Dále se zde objeví Ladislav Ondřej, Peter Pecha nebo Miroslav Novotný.

Film se bude točit na autentických místech, zejména v samotném údolí, kde Ležáky stály, a v jeho okolí. Kromě toho se ale objeví i scéna atentátu na Heydricha a scéna boje o kostel v Resslově ulici. První klapka je naplánována na 24. červen letošního roku, premiéru chystá Tomáš Magnusek v roce 2024.

Tomáš Hejna