Úspěšná velká autogramiáda Vráti Ebra

Dlouholetý člen Kolegia Artesu a náš kamarád Vráťa Ebr, bývalý majitel známého Arbesova knihkupectví, sepisovatel, glosátor, moderátor a organizátor kulturních akcí, má za sebou další úspěšnou „maxiautogramiádu“. Přítomni byli i lidé z našeho Kolegia a Mistr zábavního umění Jiří Krampol.

Dodnes je držitelem rekordu v počtu podepisujících osobností na jedné autogramiádě v ČR, kterou zorganizoval krátce po revoluci v roce 1989 za účasti celé řady do té doby zakazovaných či upozaďovaných osobností české literatury a kultury. Tento svůj rekord sice už nikdy nepřekonal, nicméně i později se k tomuto nápadu několikrát vrátil, například ve Velkých Přílepech, kde maxiautogramiádu spojil s unikátní výstavou betlémů. Nyní, po dvou letech vynucené přestávky, se Vráťa Ebr ke svému působení na české kulturní scéně opět vrátil. Nejen svými tradičními pořady (například v kavárně v Salmovské ulici), ale také další velkou autogramiádou.

Vráťa Ebr si na akci převzal také vydání naší Forbíny a s radostí ho hned pročítal

V neskutečně sychravém čtvrtečním odpoledni (31. březen) byla řada lidí ráda, že nemusí vycházet z domu. I přesto byla Kavárna u sv. Ludmily na pražském náměstí Míru přeplněná k prasknutí. Úzký prostor kavárny lemovaly po stranách stoly, u nichž byly posazeny významné osobnosti českého umění. Především literatury, našli byste zde ale i herce, zpěváky, malíře a grafiky. Jen namátkou jmenujme herce už zmíněného Jiřího Krampola (Mistr zábavního umění 2021), zpěváka, herce a spisovatele Jiřího Štědroně (v naší Síni slávy zábavního umění), českého rekordmana v počtu vydaných knih Jana Bauera, autora literatury faktu Luboše Y. Koláčka, bývalého režiséra a spisovatele Václava Junka, spisovatelku a ředitelku knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě Markétu Hejkalovou či výtvarnice Zdeňku Rambouskovou a Lenku Kocierzovou nebo grafičku Lenku Střížovskou.

Spisovatelka a ředitelka havlíčkobrodského knižního veletrhu
Markéta Hejkalová
Jiří Krampol byl chvílemi fanoušky vyloženě obléhán
Dorazil také zpěvák, herec a spisovatel Jiří Štědroň.

Několik hodin byla kavárna plná zájemců o autogramy, kteří si nosili k podpisům své zápisníčky, fotografie a karty, případně knihy. U řady autorů si mohli knihy koupit také na místě, a to včetně stánku věnovaného tvorbě Vráti Ebra, který zde představoval svoji novou pragensii Opravník omylů v názvech pražských ulic. O podbarvení celé akce se postarala živá hudba, která celou dobu na jevišti, a tak není divu, že se po většinu času nedalo kavárnou téměř projít.

Vráťovi Ebrovi tímto přejeme, aby se mu i nadále dařilo pořádat kulturní akce všeho druhu a propagovat tak české zábavní umění široké veřejnosti. A aby se mu samozřejmě i do budoucna dařilo organizovat takto hojně navštěvované akce.

Za Artes Tomáš Hejna