Mistrovský podvečer

Divadlo U Hasičů v neděli 16. října v podvečer – v 17.00 hodin přesně – zářilo blesky světel fotografů i televize Regina. Na každém kroku známé tváře, herci, zpěváci, muzikanti, producenti a organizátoři zábavy všeho druhu. Takové kvantum známých tváří v jeden čas na jednom místě známe jen z udělování Českých slavíků a podobných všeobecně sledovaných ceremoniálů. I tady se před plným hledištěm odehrával jeden zbrusu nový téměř obřad:

udělování ocenění MISTR ZÁBAVNÍHO UMĚNÍ.

Z počátku to vypadalo jako docela bláznivý nápad. Přišel s tím kdysi známý diskžokej, dnes organizátor nejrůznějších zábavných pořadů zejména pro seniory, Jožka Zeman. Úvaha byla asi taková, že se těm nejlepším z oboru stejně říká „mistr“. Snad nejznámějším příkladem je Mistr Karel Gott, oslovovali jsme tak Mistra Karla Vlacha, Mistra Gustava Broma i další Mistry zvláště tzv. vážného umění.  Debatoval o tomto záměru se Standou Hložkem i dalšími členy Výboru ARTESu.

Proč by neměli být výrazem MISTR oceněni zcela oficiálně ti nejlepší z branže zábavního umění?

Různé ankety, často již tradiční, jako např. TT, Slavíci, Thalie se těší velkému zájmu diváků a posluchačů, ale pro žánr zábavního umění tu vlastně nic není. Jistě, těžko je poměřovat nepoměřovatelné, ale co tak zkusit, jak budou hodnotit tentokrát ne diváci, ale kolegové a často i konkurenti.

Umělecké sdružení ARTES zcela oficiálně oslovilo na 300 osobností zábavního umění, aby se vyjádřili a navrhli, kdo by měl toto ocenění získat. Toto kolegium anonymně vybralo, kdo by si toto ocenění zasloužil nejvíce. Na výběr měli členové kolegia 35 nominovaných v sedmi kategoriích (podrobnosti viz. Mistr – Buletin III. Infoservis).

A teď je plné Divadlo U Hasičů a všichni čekají na výsledky.  Některé bylo možné očekávat, ale některé byly možná překvapivé. Třeba v kategorii zpěvák nezvítězil předpokládaný Karel Gott, ale nečekaně Ivan Mládek. V nominacích na režiséry se objevili i již nežijící tvůrci, např. Alexej Nosek (Sejdeme se na Vlachovce), ale ocenění dostal Jiří Adamec, o kterém mnozí pochybovali, že se vůbec z Ameriky přijede podívat.

Mezi skladateli, kde se hemžilo známými jmény, jako např. Jaroslav Uhlíř, Jaromír Klempíř aj. nakonec zvítězil veřejně méně známý Vítězslav Hádl. Z textařů to tentokrát nebyl veřejně nejznámější Zdeněk Svěrák, ale určitě stejně známý pětaosmdesátník Jiří Suchý. V konkurenci Vondráčkové, Kubišové, Zagorové obdržela ocenění Ywetta Simonová. A novou kategorii „entertainer roku“ místo Karla Šípa či Bolka Polívky suverénně vyhrál Luděk Sobota.

Tentokrát předávání titulů MISTR neprovázela žádná živá vystoupení, jen důstojné předávání diplomů a odznáčků (jako to bylo dávno u prvních Zlatých slavíků) a krátká vyjádření oceněných. Bylo to ale často lepší než velkolepá show, publikum kolegů z branže se výborně bavilo a živě reagovalo.

Dozvěděli jsme se třeba, že všeobecně míněný názor, že k získání ocenění je třeba mít vysoký věk a nejméně jednu operaci opravdu platí a že při každé další operaci je naděje na další cenu (Luděk Sobota si napočítal až čtyři šance do budoucna). Tři mírné schody na jeviště všichni zvládali, i když paní Simonové pomáhal syn Tomáš Spurný, jen Josef Zíma raději přišel ze zákulisí. Po chvále moderátora Jančaříka, jak křepce přibíhá, ale se svým typickým úsměvem reagoval, že do schodů by ho museli vynášet. Mistr dirigent Václav Hybš potěšeně sdělil, že konečně může oslovovat svoji manželku „paní mistrová“.

Bonmotů a „hlášek“ bylo dost. Všichni jsme čekali na Karla Gotta, co po kolikátém přebírání nějaké ceny vysloví. S úsměvem řekl, že různých cen již má hodně, třeba těch 40 Slavíků, mnoho TT a jiných, ale, že tato cena je o něčem jiném. Je to ocenění od kolegů a často konkurentů, kteří třeba v předsálí a pak za zády mohou mít různé poznámky. A že to teď je, jako když z předsálí vchází do sálu – byl prvním zapsaným do Síně slávy ARTESu.

A ještě jedno „vyjasnění“ proč zábavní a ne zábavné. I podle vyjádření „Ústavu pro jazyk Český AV“ u zábavního umění jde o aktivní tvorbu zábavy, zatím co zábavné je cokoliv vnímané okolím (i když to zrovna není umění a mnohdy ani zábavné není).

Napadá mě shrnutí ve stylu vlastně také vážného zábavního umění „Dobrá věc se podařila!“. Vlastně nultý, ale de fakto první ročník udělování ocenění MISTR byl úspěšně završen. Dokázal, že ARTES žije a dělá užitečnou práci ve prospěch všech tvůrců zábavy. A již teď se můžeme těšit na setkání za rok touto dobou.

Václav Soldát