Ohlédnutí za MISTRY zábavy minulých pěti let

MISTŘI zábavního umění budou i v tomto roce 2021

Síň slávy zábavního umění byla otevřena před pěti lety, v roce 2016. Oceňování MISTRŮ zábavního umění vymyslel a uvedl do života ARTES – Umělecké sdružení tvůrců zábavy.

Prvním zapsaným MISTREM byl zcela samozřejmě Karel Gott. Všichni jsme čekali, co po kolikátém přebírání nějaké ceny vysloví. S úsměvem řekl, že různých cen již má hodně, třeba těch 40 Slavíků, mnoho TT a jiných, ale, že tato cena je o něčem jiném. Je to ocenění od kolegů a často konkurentů, kteří třeba v předsálí a pak za zády mohou mít různé poznámky. A že to teď je, jako když z předsálí vchází do sálu – byl prvním zapsaným do Síně slávy ARTESu.

On to opravdu zcela vystihl. Zatímco jiné ankety, třeba Zlatý slavík, vznikají podle hlasování čtenářů či posluchačů, jiné sestavy vítězů určují odborné poroty, nebo hlasují, jako u Českého lva, členové Filmové akademie, tedy sestava dříve oceněných tvůrců a kritiků. Tak u MISTRA je to jinak. Existuje sestava cca 300 umělců a tvůrců zábavních žánrů „kolegium“ a ti každoročně nominují potenciální MISTRY. Takže opravdu lidé z branže.

Zatím titul MISTR za těch pět let obdrželo 44 tvůrců zábavy. Především z oblasti populární hudby, mj. Michal David, Yvetta Simonová, Karel Vágner, Eva Pilarová, loni Pavlína Filipovská a další, Karel Šíp i Jaromír Uhlíř, kapelník Václav Hybš, Josef Dvořák, ale i režiséři Jiří Adamec, Zdeněk Troška i Jiří Menzel, spisovatelka Marie Formáčková a další.

Do Síně slávy byli uvedeni kromě Karla Gotta, Marta Kubišová, Jiřina Bohdalová, Josef Laufer a loni Ivo Šmoldas.

Již na prvním setkání MISTRŮ vznikla jakási tradice „hlášek“ při přebírání „Zlatých masek zábavy“, jakýchsi replik historických masek komedie.

O první se postaral už Ivan Mládek, který si šel pro diplom v kategorii zpěvák a cestou na podium jen „špitnul“ ke Karlovi v první řadě „Promiň Karle“. Plný sál jen „zařval smíchem“.

Další „perličky a hlášky“ si necháme na příště. Ale už teď si další informace můžete vyhledat na tomto webu, kde je najdete v oddílu MISTŘI.