Středočeské osobnosti

V sobotu 21. října byla ve Velkých Přílepech otevřena výstava

100 osobností Kralupska, Slánska a Kladenska.

Kompletně jí připravil náš kolega, člen vedení Artesu, historik a spisovatel Tomáš Hejna.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nedávno mu bylo 35 let (o jeho práci se podrobněji dočtete na www.zabava-artes.cz/Rozhovory). Je už dávno známý tím, že v každé volné chvíli si na krk pověsí fotoaparát a vyrazí na toulky po městečkách i malých obcích a vyhledává místní zajímavosti, historii, známé i téměř zapomenuté osobnosti, sbírá krajové pověsti i fámy. A píše o tom knihy, kterých vydal již několik desítek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Teď připravil putovní výstavu, na které pracoval téměř čtyři roky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Je tam na co se dívat a co si připomenout. Samozřejmě jsou tam panely a dobové artefakty, třeba stránky, novin, knížky atd. o těch známých, jako jsou Jaroslav Seifert, Antonín Dvořák, T.G. Masaryk i manželé Benešovi, Joachim Barrande, Ljuba Hermanová, Karolína Slunéčková, Olga Scheinpflugová a další.

Můžete tam ale vidět i výuční list řeznický Antonína Dvořáka (on se totiž původně vyučil řezníkem), zjistíte, že byl i Doktor hudby na universitě v Cambridgi. Jsou tam i titulní stránky Lidových novin oznamující zavraždění českého Mayora – tedy starosty Chicaga v roce 1933, když zabránil atentátu na prezidenta Roosevelta. A je otázkou, zda za tím byl mafián Al Capone.

Prostě dobové a málo známé dokumenty, mj. je na téže stránce i sloupek s názvem „Ministerstvo, které nic nevyřizuje“ (doby se tak moc nemění).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Přeji výstavě a jejímu autorovi úspěšné putování po dalších městech a zájem studentů i místních občanů.

PhDr. Václav Soldát