Čtení pro dlouhé chvíle anebo Dvakrát čtení o legendách

Před nedávnem jsme se s Vámi rozloučili upoutávkou na poslední RETRO roku 2023. Naši kolegové se ale přes svátky neflákali, a tak je tu už první číslo nového ročníku, s Karlem Högerem na titulní straně. Stejně jako vážný byl Höger, tak je vážně pojat i článek Blanky Kovaříkové, který hodnotí Högerův herecký i osobní charakter. Samozřejmě, že kladně, ovšem za jakou cenu?

V mrazivém počasí neuškodí připomenout si, ve kterých starých českých filmech vsadili režiséři na sníh, mráz nebo led, a jak se jim to podařilo. Potěší připomínka Hotelu Modrá hvězda, ale zaujme i velmi málo známá fotografie Jindřicha Plachty v Innemannově opomíjené komedii Sňatková kancelář z roku 1932. Neznámý je pro většinu čtenářů také houslista Louis Zámečník, kterého připomíná pro změnu Ondřej Suchý. Oči pánské veřejnosti jistě zajiskří ad fotkou Hany Vítové z filmu Noční motýl, která je i dnes velmi vzrušující. Bohužel, jak se dozvíte v článku Jany Marxtové, ani život Vítové nebyl o nic jednoduší a prošla si během něj nezáviděníhodnými peripetiemi. Pozoruhodný je rozhodně článek o Zvonimiru Rogozovi, který sice nebyl Čechem, ale kvůli angažmá v Národním divadle se naučil plynně česky a kvůli roli Štěfánika si osvojil i slovenštinu.

Z dalších stránek na nás potom hledí Čeněk Šlégl, Jaroslav Marvan, Oldřich Nový i Dáda Patrasová, také Zdeněk Svěrák coby Cimrman a konečně i nešťastný český rocker Miki Volek. Skutečně je na co se těšit.

Ve stejné době se na trhu objevuje i další kvalitní časopis Nostalgie, který tentokrát připomíná Tomáška Holého, nejúspěšnějšího českého dětského herce, který ale svým nadáním již od dětství trpěl a byl jím do jisté míry traumatizován. Prostor tu dostala i vzpomínka na Hanu Zagorovou a také její duet s Jurajem Kukurou z populární crazykomedie Trhák. Zavzpomínáme si na slavného pana Tau a jeho představitele Otto Šimánka, mrkneme se na české pohádkové bytosti a jejich dokonalé masky, seznámíme se s pády Marie Válkové, připomeneme si kultovní film Bony a klid z roku 1987 a nakoukneme do filmové historie Tábora.

Na rozdíl od jiných věcí, RETRO ani NOSTALGIE nejsou jen pro bohaté. Dohromady Vás budou tyto časopisy stát necelých 40 korun, budete mít ale na celý víkend skutečně kvalitní čtení o zábavním umění a jeho osobnostech. A i když se v obou sem tam objeví nějaký ten bulvární článek, je to bulvár ryze historický, poučný a zábavný. Takže neváhejte a jde si pro svá čísla do trafik.

Tomáš Hejna