Karel Šíp

Narodil se 1. června 1945 v Praze

Jako profese je u něj napsáno „Moderátor“. Ale on je o hodně víc. Je to nejdříve baskytarista a pak textař, scénárista, dokonce občasný zpěvák i nadšený fotbalista v Amfoře. Dohromady se tomu dnes říká „bavič“!

Má špičkové umělecké zázemí, jeho otec byl známý „opereťák“ v Ostravě. Takže už začátek jeho vzdělávání byl na známé střední Filmové škole v Čimelicích. Hned po maturitě v roce 1963 nastoupil jako produkční do Československé televize. To bylo zaměstnání, vedle kterého mohl hned začít opravdu umělecky fungovat.

Založil známou skupinu Faraon, kde se uvedl hitem „Holubí dům“ zpěvák Jiří Schellinger (text napsal Zdeněk Svěrák na hudbu Jaroslava Uhlíře). S oběma pak Karel Šíp dlouhá léta spolupracoval. Když Schellingera „zlanařil“ František Ringo Čech, tak Faraon skončil a Šíp se plně věnoval zvláštnímu stylu moderování. Napadá mě označení „autorské rozvíjení“ situací a komentování dění v tom, čemu se dnes říká „showbyznys“. Tedy autorská tvorba, scénáře, a hlavně zábava lidí.

Pak už by to byl dlouhý výčet úspěšných televizních pořadů, které sám, či ve spolupráci s dalšími tvůrčími osobnostmi postupně vytvářel. Samozřejmě to byl Jarda Uhlíř, Zdeněk Svěrák i Josef Náhlovský. Psal texty mnoha scének s Jiřinou Bohdalovou i Karlem Gottem. Pro Karla Gotta napsal „Čau lásko“, „Když muž se ženou snídá“, stejně tak psal pro Hanu Zagorovou. Nezapomenutelná je scénka „Jak skládat hity pro mladé“ z legendárního TV Silvestra 1979.

Vybrali jsme pro vás ale něco jiného.

Scénáře pro „Hitšarády“ 1978 – 86, Galasupershow, Horoskopičiny, Skopičiny, Rozjezdy pro hvězdy a od roku 2005 je jeho hlavním podiem „Všechnopárty“. Vždy příjemný, usměvavý, zvědavý až někdy vlezlý partner známých, slavných i začínajících tvůrců, sportovců i osobností vědeckého života. Dokonalý improvizátor, který nám dokáže představit své hosty z překvapivých úhlů jejich života. Vždy ale mile, shovívavě, chápavě a lidsky.

V letech 2009-14 několikrát obdržel cenu TT Československé televize jako osobnost zábavy i tvůrce nejlepšího pořadu „Všechnopárty“.

Samozřejmě nechybí ani mezi MISTRY zábavy (2019) a je zapsán v Síni slávy zábavního umění.

Ať Ti to píše a přejeme stále nové a nové nápady. Těšíme se!!!

Václav Soldát