Do království karikatury

Drazí čtenáři tohoto humorně-nápravného listu. Jak jste jistě pochopili z mnoha kulinářských pořadů našich DRAHÝCH televizí, je potřeba začít vařit s dobrým kořením. A protože kořením života je od pradávna smích, a k němu zase od pradávna patří humor, je čas si o něm něco povědět. Konkrétně si připomenout, že i naši předci se uměli smát a bavit, často i v nouzi nejvyšší, že uměli přecházet často katastrofická období se smíchem a dokonce si dovedli v tomto ohledu poradit i s úřední cenzurou. Naše krátká exkurze do minulosti českého humoru právě začíná!

A hned si musíme dávat pozor, abychom se nespálili, nebo aby nám smíchem neupadly brejle, abychom si neukopli smíchem palečky, a hlavně si musíme dávat pozor na kancelářské šotky, aby nám neposchovávali humor po kanceláři. Totiž – abych to uvedl na pravou míru, vrhneme se hned z kraje do Kopřiv, Brejlí, Palečka, Šotka a dalších. Našim drahým předkům totiž nestačil humor jen po náprstcích, jak se podává dnes, ale chtěli ho řádnou porci, a to hned časopiseckou.

Zmíněné názvy tak patří jen několika humoristickým časopisům, které v 19. století existovaly. A pozor, nešlo vůbec o pokleslou zábavu nějaký hochštaplerů! On humor tehdy vůbec nebyl věcí primitivů, ale velkých osobností. Na karikaturách, které byly nejvíce žádané, se podíleli i slavní čeští malíři – třeba Mánes, Čapek, Lada, Aleš. A na vtipných textech zase slavní čeští novináři a spisovatelé – třeba Bass nebo Rubeš. A pak – drtivá většina humoristických časopisů tvořila přílohu jinak seriózního tisku, o čemž se v budoucnu ještě zmíníme.

Pravdou je, že humor našich předků je nám dnes už vzdálenější. Když se díváme na ty nádherné karikatury a vtipné průpovídky, kterými častovali naši předci tehdejší významné osobnosti nebo události kolem nich, zpátečnictví, maloměšťáctví, šosáctví, třídní rozdíly, daleké i blízké vojny, velké umělce skutečné i domnělé, měšťany i šlechtice v úřadech nepoctivé, často se pouze pousmějeme nad samotnou groteskností, ale lámat smíchy se už při nich tolik nebudeme. Humor je totiž poplatný době svého vzniku, a tak musíme vědět, nač vlastně naši předci reagovali. Nicméně na takto obsáhlé povídání tu zatím není prostor. Snad zase jindy.

Pro dnešek jsem vybral pár karikatur, které se v minulosti objevily v Palečkovi, Brejlích, Šotkovi a dalších. K historii každého z nich se v budoucnu ještě různě vrátíme, i k jejich umělcům. Humoristické listy, které si zaslouží opravdu velkou pozornost, si ponechám už pro příště jako zcela jedinečné téma – zaslouží si to. A teď – vzhůru do království karikatury!

Tomáš Hejna

Psáno pro Humorlisty v roce 2021

Šosák cítí se rád při každé příležitosti jako na koni, ale jeho zpátečnictví připraví mu pěkné nesnáze. Když náhle zatroubí polnice, ztrácí rovnováhu